دیجیتال ویترین
اشتراک VIP
آفلاین 419 لایک
حسن اساسی

درونگرا وبه مسائل مذهبی واشعار عرفای فارسی علاقه زیادی دارم [درباره من]

اطلاعات

سایر اطلاعات
حسن اساسی
اساسی
151266 امتیاز
عضو ارشد
1336-04-15
مرد
- تهران
مشاور تحصیلی
وزن: 85 - قد: 160
nokia
پژو405
ادبیات عرب وعرفان وزبان فارسی وروانشناسی ومسائل روز جامعه

دنبال کنندگان

746 نفر

طرفداران

419 نفر

مدال های کاربر

کاربر ايما عضو رسمي کاردان عضو فعال حرفه اي عضو ويژه کاربر ارزشمند عضو برتر کاربر طلايي عضو ارشد

کد QR شخصی

فروشگاه شارژ ایما

حرف دل حسن اساسی:
_
حسن اساسی
حسن اساسی
آثار و فوائد خواندن نماز اول وقت
===================

امام صادق(علیه السلام) در این باره می‌فرمایند: «الصلوةُ تستحبُّ فی اَوَّلِ الأَوقاتِ»، خواندن نماز در اول وقت و در اولین فرصت، کاری مستحب و پاداش افزاست. (بحارالانوار، ج 80، ص 13) همچنین از آن حضرت نقل شده که نماز اول وقت، «خشنودی کردگار» را به همراه دارد.

برآورده شدن خواسته‌ها از دیگر اثرات و برکات خواندن نماز اول وقت است، چنانچه حضرت عبدالعظیم حسنی از امام حسن عسکری(علیه السلام) روایت می‌کند که فرمود: «خداوند متعال با حضرت موسی(علیه السلام) تکلم کرد، حضرت موسی(علیه السلام) فرمود: خدای من! کسی که نمازها را در وقتش به جای آورد چه پاداشی دارد؟ خداوند فرمود: حاجت و درخواستش را به او عطا می‌کنم و بهشتم را برایش مباح می‌گردانم.» (بحارالانوار، جلد82، صفحه 204)

در حدیثی از امام علی ( علیه السلام ) آمده است كه فرمودند : كسی كه بر اطاعت صبر كند خداوند برای او ششصد درجه بنویسد كه فاصله ی هر درجه از پایان زمین تا عرش می باشد.


3 لایک:
حسن اساسی
حسن اساسی
روزی پیامبر عظیم الشأن (ص) در میان مسجد نشسته و اصحاب اطراف آن حضرت جمع بودند. جوانی به مسجد وارد شد رسول اکرم (ص) فرمود: این جوان امروز عملی انجام داده که خداوند در قیامت اجازه شفاعت شصت هزار نفر را به او عنایت می‏فرماید.
اصحاب نزد آن جوان رفتند و گفتند تو چه عملی امروز انجام داده‏ای که پیامبر یکچنین لطفی را از خداوند متعال نسبت بتو می‏فرماید. بگو تا ما هم انجام دهیم.
جوان حضور رسول اکرم (ص) آمد و عرض کرد یا رسول‏اللّه من نمی‏دانم امروز چه عملی انجام دادم این مردم با گفتار خویش مرا بحیرت انداختند.
حضرت فرمود ای جوان امروز صبح از خانه‏ات که بیرون آمدی چه کردی؟
عرض کرد: امروز صبح زود از منزل بیرون آمدم چون بوقت کارم زود بود یادم آمد از آن روزی که فرمودید (النظر الی وجه علی(ع) عباده) نگاه کردن بصورت آقا علی(ع)عبادت است. من هم در خانه علی(ع)رفتم حضرت را زیارت کرده و برگشتم. پیامبر اسلام (ص) فرمودند. بخدا قسم بعد دهر قدمی که بقصد زیارت آقا علی(ع)برداشتی حق شفاعت شصت هزار نفر را در روز قیامت داری.

نور مهرت پرتوی از لطف ایزد یا علی(ع)
روح قرآن، باب علم، و جان احمد یا علی(ع)
5 لایک:
حسن اساسی
حسن اساسی
بزرگ مردی بود حضرت امام؛ بزرگ مردی بود. بزرگ مردی بود . شناختی دقیق و جامع داشت. خلوص اعمال‌اش مثال زدنی بود. از غیر خدا چون نمی ترسید، خدایش عزت داد؛ عزتی که صدها سال در چنین مقیاسی کسی به خود ندیده بود. ؛ اهل هیچ‌گونه مجامله با دشمنان اسلام نبود؛ حقیقتاً سیاست‌اش عین دیانت‌اش بود. تنها کسی از معاصرین که در پاکی نیت با این مرد بزرگ قابل قیاس بود؛ مرحوم مدرس بود؛ اعلاه الله مقامه
روزی که یاسر عرفات برای میانجی گری و نجات صدام حسین از طرف غربیان به ملاقات ایشان آمده بود فکر می‌کرد با شخص سیاست باز و مجامله گر مانند خودش رو به رو خواهد شد. به اجابت درخواست‌اش خیلی امیدوار بود و مدام شوخی می‌کرد. امام پس از شنید سخنان عرفات، این آیه شریفه را قرائت فرمود
وَ إِن طَائفَتَانِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ اقْتَتَلُواْ فَأَصْلِحُواْ بَيْنهَُمَا
فَإِن بَغَتْ إِحْدَئهُمَا عَلىَ الْأُخْرَى‏ فَقَاتِلُواْ الَّتىِ تَبْغِى حَتىَ‏ تَفِى‏ءَ إِلىَ أَمْرِ اللَّهِ

فَإِن فَاءَتْ فَأَصْلِحُواْ بَيْنهَُمَا بِالْعَدْلِ وَ أَقْسِطُواْ إِنَّ اللَّهَ يحُِبُّ الْمُقْسِطِينَ(حجرات9)
6 لایک:
حسن اساسی
حسن اساسی
گویند «در بین راه مسجد تا منزل آیت‌الله میرزا محمدجواد حسین‌آبادی میخانه‌ای بود که مشروبات الکلی دربار ناصرالدین‌شاه را تأمین می‌کرد، آیت‌الله حسین‌آبادی از باب نهی از منکر و از سر دلسوزی، هر از گاهی مدیر میخانه را از این کار شرم‌آور نهی می‌کرد اما صاحب میخانه اعتنایی نمی‌کرد.

سرانجام آیت‌الله حسین‌آبادی تصمیم دیگری گرفت و یک روز پس از اتمام نماز با اهالی مسجد در حالی که 2 فرزند آقا هم در میان آن‌ها دیده می‌شدند به طرف میخانه مذکور به راه افتادند، دقایقی بعد مردم به در مغازه شراب سازی رسیدند و همگی وارد مغازه شدند؛ در اولین فرصت خود آیت‌الله حسین‌آبادی خمره بزرگ شراب را که بیش از همه چشم آزار بود به چاهی که در آنجا بود سرازیر ساخت، مردم همه به پیروی از ایشان همه ظرف‌های شراب را در چاه خالی کردند، اما چون آقا دستور داده بود که از شکستن ظرف‌ها خودداری کنند تمام ظرف‌ها سالم ماند.
2 لایک:
حسن اساسی
حسن اساسی
علت فضیلت و ثواب نماز اول وقت

از جمله دلایل ثواب و فضائل نماز اول وقت، می توان به تصریح و تأکید قرآن بر محافظت از نماز (حافظوا علی الصلوات والصلوة الوسطی، بقره، آیه 238) اشاره نمود که توصیه ای، علاوه بر دستور، به برپا داشتن آن است. (وَ أَقِیمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّكَاةَ وَارْكَعُواْ مَعَ الرَّاكِعِینَ، بقره، آیه 43)

روشن است که محافظت از نماز تنها از یک بُعد و جهت مقصود نبوده بلکه از جمیع جهات، مورد نظر آن است و یکی از آن جهات، رعایت وقت و اهتمام به اول وقت است که نشان از ارزش و اهمیت دادن به امر الهی می باشد و این امر، جدای از این حقیقت است که در خود وقت و زمان، حکمت ها و اسراری نهفته که قرار گرفتن در آن زمان و دقت در رعایت آن، می تواند مبدأ و تحقق بخشِ آثار فراوان و وصف ناپذیری در زندگی آدمی باشد.

بعلاوه اگر عمل به وظایف و تکالیف دینی، خصوصاً تکالیفی (همچون نماز و روزه و ...) که مقید به زمان خاصی هستند، دلیل بر ترجیح و برتری عاملِ آن نداشت و مکلف می توانست، در هر زمان و به میل خود آنها را بجای آورد،
5 لایک:
حسن اساسی
حسن اساسی
رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله و سلم فاطمه عليهاالسلام را بيش از آن چه كه مردم گمان داشته و به دخترانشان احترام مى‏گذاشتند گرامى مى‏داشت، تا آن جا كه از مرز محبت پدران نسبت به فرزندان گذشت نه يكبار بلكه بارها و در جاهاى گوناگون، نه فقط يك جا، در حضور عام و خاص چنين فرمود:
«انها سيدة نساء العالمين، و انها عديلة مريم بنت عمران، و انها اذا مرت فى الموقف نادى مناد من جهة العرش: يا اهل الموقف غضوا ابصاركم لتعبر فاطمة بنت محمد صلى اللَّه عليه و آله و سلم.»
يعنى: او بانوى زنان جهانيان و همتاى مريم دختر عمران است، به هنگام عبور از موقف قيامت منادى از سوى عرش فرياد مى‏زند: اى اهل محشر ديدگانتان را فروبنديد تا فاطمه دختر محمد عبور كند.
اين حديث از احاديث صحيحه است و از اخبار ضعيفه و بى‏اعتبار نيست، رسول خدا هنگامى او را به همسرى على درآورد كه خداوند متعال او را در آسمان با گواهى ملائكه به همسرى على درآورد، و نه يكبار بلكه بارها فرمود:
2 لایک:
حسن اساسی
حسن اساسی
حضرت اميرالمؤمنين‏ عليه السلام فرمود:
=========================
از آب باران بخوريد، که بدن را پاک مي‏کند و انواع بيماري‏ها و دردها را از بدن مي‏زدايد.

(در روايات ما آب نيسان از ماه دوّم بهار، مشهور است که براي انواع بيماري‏ها مفيد است.) [1] .

پی نوشت ها:
[1] حلية المتّقين باب يازدهم.
7 لایک:
صفحات: 1 2 3 4 5 آخرین صفحه
طراحي و اجرا: MyParsi.com
جامعه مجازي ايـــما يک سايت کاربر محور است.
مديريت سايت مسئوليتي در قبال مطالب ارسالي کاربران ندارد.
آیپی (IP) شما: 54.158.253.134